A császármetszés „választásának” indokaként gyakran mondják az édesanyák, hogy azért is szeretnék, mert szép kerek fejjel születik meg a baba. Ez igaz, de fontos tudni, hogy a szülés közbeni, az azt segítő alakváltozása a koponyának, a pici megfelelő fektetése mellett magától rendeződik.
A magzati koponya
Az agykoponya csontjai – mivel a varratok még nem csontosodtak össze – a szűk, csontos szülőcsatornában eltolódnak úgy, mint a háztető cserepei. Ennek következtében, akár egy centiméterrel is csökkenhet a magzat fejecskéjének körfogata. A koponyatető csontjait hártyás részek, kutacsok választják el egymástól, melyek segítik a csontok egymásra tolódását és ezzel a fej könnyebb megszületését. A kicsi csecsemők koponyájának gyors térfogat növekedésében is jelentős szerepe van a kutacsoknak.

A csecsemő buksija
Könnyen eldeformálódhat saját súlya alatt, rossz pozíciójú, kemény felület miatt, mert a baba fejecskéje ezen a kis felületen fekszik fel. Hozzájárulhat az is, hogy a csecsemők útközben döntötten ülnek a babahordozókban.
Melyik baba hajlamos a lapos fej kialakulására?
- a nagyon „puha fejű” baba,
- a nagy súlyú, nagyfejű kicsi,
- a lusta pici,
- a koraszülött baba,
- a csak háton fekvő baba,
- az ikerbabák.
A kanadai Mount Royal Egyetem kutatói 440 egészséges csecsemőt vizsgáltak meg. Köztük 46,6%-nál figyeltek meg laposodást a tarkó tájékán. A tanulmány a Pediatrics című amerikai gyermekgyógyászati szaklapban jelent meg.
Háton altatás a hirtelen csecsemőhalál elkerüléséért
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia 1992 óta ajánlja a csecsemők háton fekvő altatását és azóta jelentősen csökkent a hirtelen csecsemőhalál gyakorisága. Ezzel egy időben egyre több baba fején jelent meg a laposodás, állítják a kutatók közleményükben.
A laposság általában ártalmatlan jelenség, de előfordul, hogy enyhe fejlődési lemaradást okoz, amely rendszerint a 18. hónapra eltűnik a kutatók szerint.

Mit tehetnek a lapos fej elkerülése érdekében?
- Gyakran változtassák a csecsemő helyzetét az ágyban, fejecskéje hol az egyik, hol a másik végében legyen a fekhelyének. Ennek következtében hol jobbra, hol balra fogja fordítani a fejét a különböző ingerekre. Ezzel a ferde nyakúság is megelőzhető.
- Nappal változtassák a kicsi fekvőhelyét, néhány hónaposan már a talajra is fektethetik, természetesen meleg felületre.
- Használjanak megelőzésképpen speciális lyukas, átlélegző babapárnát alváshoz, játékhoz, utazáshoz, szundikáláshoz. Speciális babapozicionáló is kiváló erre a célra. A jó babapárna a pici fejecskéjét és gerincét természetes helyzetében támasztja alá. Megnöveli a baba buksi felfekvő alátámasztási felületét, csökkenti a törzs feszülését.
Bármilyen kételyed van babád fejét illetően, konzultáljon orvossal, védőnővel!