Újszülött kortól egészséges babáknál is gyakran előfordul, főleg közvetlen szopás után, hogy visszabuknak az anyatejből. Nem kell aggódni, ha a csecsemődnek jó az étvágya, a kedve és a súlya is gyarapszik. Általában az okozza a bukást, hogy a pici levegőt nyel szoptatás közben, amitől büfivel megszabadul egy kis tej kíséretében. Akkor is buknak a babák, ha a mamának túl sok a teje és nagyon intenzíven, könnyen ürül a mellből, vagy ha egyik melléről a másikra akkor teszi át a kicsit amikor még nem jutott hozzá a szoptatás vége felé ürülő zsír- és kalóriadús hátsó tejhez. Csodával határos, önszabályozó rendszerükkel úgy oldják meg ezt a problémát, hogy kibukják a szomjoltó első tejet, hogy belakmározhassák a tápláló, hizlaló hátsó tejet is. A túl jó étvágy a mohó evés során is sok a levegőnyelés, aminek következménye a bukás.
Bukhatnak az újszülöttek és a fiatal csecsemők azért is, mert nyelőcsövük záróizmának beidegződése még éretlen és nem tökéletes a működése. Túl nagy mennyiségű, gyakori bukás esetén orvoshoz kell fordulni!
Üvegből való tápláláskor gyakrabban fordul elő, hogy bubik a baba, főleg, ha nagyobb lyukú cumival etetik, mint amit kis gyomra befogad és közben sok levegőt is nyel.

Módszerek a bukás megelőzésére
- Gyakrabban szoptass és közben is büfiztessétek, pihentessétek meg a babát.
- Szoptatáskor is figyelj arra, hogy félig ülő helyzetbe tartsd a picit.
- A kiságyban is kissé megemelve helyezzétek el, ha van rá lehetőségük akkor baba pozícionálón, ami nagyon kényelmes.
- Lassan, hirtelen mozdulatok nélkül mozgassátok a picit.
Ágytisztaság megvalósítása
Nyilvánvaló, hogy bukás során szennyeződik a pici lepedője is. Ez nem nagy gond, hiszen egy kis babalepedő gyorsan kimosható. Nagyobb probléma az, hogy a matracra is átszívódik a nem túl kellemes szagú, félig emésztett táplálékból, amiben gyorsan elszaporodnak a kórokozók. A csodás egyszer használatos pelenkák ellenére kerülhet pisi és kaki is a lepedőre, illetve a matracra. Sok matrac már mosható, de nem egyszerűen és gyorsan, a hosszú idejű száradásról már nem is beszélve. Lényegesen egyszerűbb az, ha olyan babalepedőt használtok, ami nem engedi át a váladékot.
Milyen a jó lepedő?
- a babával érintkező felülete pamut,
- a matrac felőli vízzáró rétege is puha,
- átlélegző, nem rontja a jó matracok kitűnő szellőző tulajdonságát,
- fixen, gyűrődés mentesen, könnyen felhelyezhető, körbe ráhúzható gumis,
- mosógépben mosható és szárítógépben is szárítható, de kiterítve is gyorsan szárad.
- Gazdaságos, mert nem szükséges hozzá másik lepedőt vásárolni.
Csetneki Julianna
szülésznő, szakértő
